Přeskočit na hlavní obsah

Další blog? A proč?

Mám svůj web Usazeniny, sloužící od začátku spíš jako archiv starších textů, a taky mám svůj blog Atelier Vave. Původně byl věnován především šití, ale v poslední dobou se z něj stává další archiv mých drobných úvah psaných pro Zvířetník pod názvem 105 PLUS. Na web je bohužel už dávat nemohu, protože jeho obsluha je kvůli zanedbaným aktualizacím v uplynulých letech velice obtížná.

Dříve jsem na svůj šicí blog občas psala příspěvky, které tak úplně nesouvisely se šitím, ale mívala jsem vždycky pocit, že na jednom místě nejsou jenom smíchána jablka s hruškami, ale jsou v tom zamotány i brambory a uhlí. Nešlo mi tam proto (a nejen kvůli tomu) psát příliš osobně, ani o drobných všednostech, přestože mě ta touha čas od času přepadala.

Nedávno jsem byla na návštěvě u své milé sestřenice a její partnerky. Bavily jsme se o všem možném, včetně politiky. Panovala mezi námi shoda v tom, co je špatně, ale jak se dopracovat k něčemu lepšímu, na tom jsme se úplně neshodly. Snažila jsem se u snídaně vysvětlit svůj postoj, ale nešlo to. Ráno je na mě prostě brzy, teprve až cestou domů autem se mi začaly myšlenky projasňovat a argumenty naskakovat, a já jsem v duchu psala dopis, tedy vlastně mail, ve kterém všechno nevyřčené sděluju přehledně, odvážně a otevřeně.

Než jsem dojela domů, už byla celá záležitost pro mě vypořádána. Virtuální mail odešel kamsi, nejspíš do jiné dimenze, ale po několika dnech se mi myšlenka na potřebnost onoho vysvětlení vrátila. Na mail děvčatům už bylo pozdě, ale co kdybych o tom napsala úvahu na blog, který si založím? Vždyť co chvíli se naskytne nějaké téma, ke kterému mám nutkání něco říct, ale v tu chvíli to nejde. Nebo i nějaká drobnůstka, o kterou bych se chtěla podělit.

Jenže dnes má názor na cokoli kde kdo, celý internet je jimi zahlcený. A pak, psát osobně na svůj osobní blog, to je jiná káva, než psát pro Zvířetník, kde před sebou vidím své přátele Zvířetníky a kde tuším neznámé zvířetnické zabukisty. Nikdy jsem při psaní na Zvířetník nezažila cenzuru, ale autocenzuru používám běžně. Při výběru témat, ve formulacích. Můžu se schovat za člověka nebo za my, i když šéfredaktorka a moje přítelkyně Lika mě občas nabádá, abych psala v první osobě, a já se o to snaživě pokouším. Není to ale vůbec jednoduché, člověk občas má... tedy já mám dokonce často pocit, že by bylo lepší se schovat za nějakou postavu, nebo vše rozředit ve všeobecnosti i v mnohých možná.

Pak mi přišel do cesty ten anděl, o kterém píšu v úvodu. Díváme se denně na sebe a já slyším, jak na mluví, jak mi říká Odvahu, jen odvahu, Vave! Ostatně, první krok jsi už udělala, když sis před třemi týdny založila tento blog. A dnes jsi konečně přepsala zkušební příspěvek na ten první opravdový, chválí mě povzbudivě a já se snažím tvářit mnohem jistěji, než se cítím.

Tak jo, já tedy začnu psát, ale ještě o tom nikomu neřeknu. Alespoň chvilku ne.

A prosím, stůj při mně, ty můj Anděli číslo 14.

Zamýšleno 20. května, napsáno 10. června 2021.

Edit 5. března 2022: Odhodlat se ještě neznamená něco udělat. Tak teď snad.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...