Přeskočit na hlavní obsah

Na to je NATO

 Když Česká republika před třiadvaceti lety spolu s Polskem a Maďarskem vstoupila do NATO, bylo to pro mě potvrzení faktu, že konečně patříme k Západu, že jsme Západ. Tehdy to pro mě skutečně mělo především význam psychologický. Už to bylo osm let, co se rozpadla Varšavská smlouva. To údajně obranné vojenské uskupení, jehož jsme byli po desetiletí věrnými členy, přestože nás totéž uskupení vedené SSSR v roce 1968 vojensky okupovalo. Byl to skutečně pitvorný a neuvěřitelný svět, ve kterém jsme žili. Přiblížit ho mladším generacím bývá obtížné a když se to alespoň trochu podaří, většinou řeknou jen, že to byl bizár.

Před těmi třiadvaceti lety jsem měla pocit, že jsme konečně na té správné straně. Tehdy jsem se SSSR, pardon, nástupnického Ruska opravdu nebála. Měla jsem za to, že to tam sice půjde pomalu a s peripetiemi, ale že to půjde správným směrem. K demokracii, prosperitě, k míru. Zcela nepochybně ve mě zanechala hlubokou stopu všudypřítomná hesla o míru, pokojném soužití a spolupráci mezi národy, ke kterému spějeme jako lidstvo pod předvojem KSČ a SSSR, jimiž jsem byla od narození obklopena. Že ten předvoj nás vede leda tak do pekla, na to jsem přišla záhy, v již zmíněném roce 1968, ale že lidstvo by spolu mohlo žít bez konfliktu, to jsem zjevně vzala za své.

Jako bych nevěděla, že i na pískovišti se vždycky najde někdo, kdo si nárokuje cizí formičku či už hotovou bábovičku a že je dobré, když na bezpečnost v obci někdo dohlíží, protože někteří lidé mají problémy poctivostí. Že je dobré, když za námi někdo stojí ve chvíli, kdy si bývalá velmoc usmyslí, že uvede v život heslo Válka je mír a  napadne vojensky sousední suverénní stát. Současně představitel útočníka vznese nehorázný požadavek na obnovení bývalé sféry vlivu této minulé velmociV ní jsme byli i my, naše republika. Tehdy Česká socialistická republika.

A na to je NATO. Aby se ty doby už nikdy nevrátily. A věřím, že NATO je i na to, aby Ukrajina zůstala suverénním státem, i když členem NATO není, ačkoli by jím být chtěla a měla by jím být. Kvůli bezpečnosti v Evropě pro nás všechny.

Ano, samozřejmě vím, že se NATO dá ledasco vytknout, že ne všechny úmysly paktu byly dobré a že ani ty dobré občas dobro nepřinesly. Ono ale zvláště při pohledu zpátky vypadá spousta věcí jinak, přehledněji a zdá se občas, že ani nebylo kam spěchat. Ale ten můj pocit dvaadvacet let trvající pocit, že je dobře, že jsme v NATO a že konečně zase oficiálně patříme k západní civilizaci, ten stále trvá. A v tuto chvíli je silnější než kdy jindy.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...