Přeskočit na hlavní obsah

Raz, dva, tři, teď!

Odpočítávání a střih. Dnes už asi většina lidí ví nebo alespoň tuší, že náš svět se jedním okamžikem naprosto změnil. Nadlouho.

Bude-li vůbec.

24. únor 2022 je datum, na které nikdy nezapomeneme. Kdysi ten den začínala v Praze Matějská pouť. Letos začala válka na Ukrajině, kterou napadlo Putinovo Rusko. Ale není to jen Ukrajina, proti komu Putin směřoval svůj výpad. Zasáhl i nás, náš svět, naše jistoty, naši budoucnost.

Měli jsme všechno a bylo nám to často málo, protože jsme si to neuvědomovali nebo si to nechtěli připustit. V mnoha ohledech zažijeme krok zpátky, možná i několik. Ekonomický dopad je jistý, politicky se budeme vracet do období studené války, luxus pustit do našeho světa proti němu cílené dezinformace si proto asi nebudeme moct hned tak dovolit a utrpí tak svoboda slova. Bude to často bolet a nebude se nám to mnohdy líbit.

Ale v mnoha ohledech jsme už v tuto chvíli udělali několik kroků vpřed.

Někdo ztratil poslední iluze a jiný se zbavil sebeklamu, s nímž nahlížel na Putinovo Rusko.

Obnažili se naplno ti, kdož k těm iluzím i sebeklamu napomáhali.

Stmelila se Evropa i NATO.

Objevila se obrovská vlna solidarity s lidmi z Ukrajiny, s Ukrajinou.

Myslíme na uprchlíky i na jejich zvířata, pomáháme jim.

Začínáme si uvědomovat, že to není otázka pár stovek či tisícovek lidí a pár dnů, možná týdnů. Vidíme, že pomoc bude potřebovat mnohem víc lidí a že to potrvá dlouho a začínáme se na to připravovat.

Je draho. Draho bylo už před napadením Ukrajiny. Jedním z důvodem je to, že se Putin na tuto válku chystal dlouhodobě i tím, že Gazprom před letošní zimou nenaplnil zásobníky plynem a zvedl tak ceny energií. Následně se pak zdražilo všechno a nejspíš se zdražovat bude, protože cena energií poroste dál, roste cena pohonných hmot.

Jsou lidé, na které to dopadá opravdu hodně, a přesto pomáhají těm, kteří jsou na tom ještě hůř. Jsou lidé, kteří pomáhat nemohou, i když by rádi, protože by sami potřebovali pomoc. A jsou lidé, kteří říkají, co je mi do nich, mně také nikdy nikdo nepomohl, nepomůže. Naštěstí těch prvních je většina. Je jasné, že pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na nich nemůže ležet trvale, že bude muset pomoct stát i Evropská unie.

Ale pomáhat lze i jinak. Slovem, radou, jak se co nejlépe a nejdříve orientovat v našich zvyklostech, přijetím ukrajinských dětí do škol a přijetím všech lidí, kteří jsou kvůli jimi nezaviněné válce, dočasně bez domova, do běžného života v rámci místních komunit.

Taky bychom neměli zapomenout, že každý Rus není příznivec a zastánce Putina. Že mnozí Rusové žijí u nás právě proto, že jeho sympatizanti nejsou a že za jeho agresi nemohou. A rozhodně za ni nemohou rusky mluvící děti, ať už jejich rodiče mají jakékoli mínění.

Náš svět se na dlouho změnil, i když navenek to tak ani nevypadá. Stále můžeme jít do kina, jet či letět skoro kamkoli na dovolenou, povídat si s přáteli skoro na celém světě. Pro nás starší se možná změnil napořád, protože získat znovu důvěru k Rusku bude trvat hodně dlouho, až bude po všem.

Až bude po všem…

Nikdo nedokáže říct dopředu, kdy a jak to bude a co bude, protože to „co bude“ máme ve svých rukou my.

Nevěřím v to, že naše (ne)budoucnost je v rukách jednoho člověka s vyšinutou myslí.

To on budoucnost nemá.

Na rozdíl od nás.





Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...