Přeskočit na hlavní obsah

Kousek okolního světa

 Před pár dny jsem dávala na facebook obvyklou zenovou fotku ze zahrady. Snímky pořizuju ze svého křesílka, z něhož koukám na jezírku, na celou zahradu a také na tebe, můj milý anděli. Loni touto dobou rostl za tvými zády v sousední zahradě mohutný zimostrázový keř, na jehož zeleném pozadí jsi krásně vyniknul. Zkraje léta ho soused ostříhal do poměrně malé šišaté kostky. Těšila jsem se, že kostka časem obroste a že to zase bude hezký pohled, ale bohužel se do keře pustil zavíječ zimostrázový a velice záhy ho zlikvidoval, stejně jako další podobný keř u plotu v zadní části zahrady.

Najednou se můj výhled z křesílka zcela změnil. Nejenže se narušila rovnováha výsadby v mé zahradě, která s tím keřem za plotem počítala, ale za tebou, milý anděli, vznikl průhled do sousedních zahrad. To by samo o sobě nebylo špatné, většinou je dobře, když se zrak může rozletět do dáli a čerpat obrazy z okolí, jenže když mohu já koukat ven, je jasné, že lidi zvenku mohou koukat dovnitř. To je něco, o co na svém křesílku opravdu nestojím. Mám teď pocit, jako by mi někdo koukal do pokoje. Co do pokoje, přímo do postele! A jako by na tom nebylo dost, tak se mi ve výhledu objevil trpaslík.

Nejsem žádný rasista a proti trpaslíkům nic nemám. Na některých zahradách se mi naopak líbí a musím přiznat, že kdyby se mi podařilo někde potkat starého trpaslíka, jehož zjev sice nedokážu popsat, ale zcela nepochybně bych ho poznala na první pohled, tak bych nejspíš neodolala a někam do zahrady bych ho umístila. Sousedův trpaslík v červeném oblečku a se žlutou květinou v ruce není ten případ, i když je docela roztomilý. Loni, po vykopání uschlého zimostrázu, stál na místě, odkud jsem na něj z naší zahrady neviděla. Jenže letos, při jarních úpravách, se trpaslík ocitl na místě, kde ho nelze přehlédnout, pokud se dívám na tebe, můj milý anděli. Asi to tak má být. Ostatně, sousedi by si žádný umělecký objekt nejspíš ani nepořídili, kdybych si do zahrady nedala tebe. A těší se z něj nejspíš úplně stejně, jako já se těším z tebe.

Stejně jako sousedův zimostráz a po něm výhled přes zahrady si přivlastňuju i výhled z okna. Ačkoli se vzrostlými borovicemi, které mám v zorném poli, kdykoli sedím u počítače, nemám vůbec nic společného, tvoří pevnou a zdánlivě neměnnou součást mého světa. Když jsme se nastěhovali, z kuchyně jsem přes ulici koukala na zděnou obloukovitou bránu bývalého statku a za ní na několik stavení. Ten výhled se mi líbil. Po dvou letech objekt někdo koupil a bránu i stavení, až na jeden domeček, zcela zboural. Dominantou výhledu se staly vzrostlé stromy na konci rovné části pozemku. Část z nich letos na konci zimy majitelé pokáceli a mně se přes několik bříz otevřel výhled k obzoru. Nejdřív jsem si nemohla zvyknout, ale teď se mi pohled z okna až k obzoru tuze líbí.

Dívala jsem se včera skrze plot na trpaslíka i dál do zahrad a myslela na to, jak snadno se může změnit svět, který nás obklopuje a který považujeme za pevný. Nejde jen o keř za plotem, ale stejně rychle nám mohou zmizet mnohem důležitější jistoty, na kterých jsme stavěli. Bydlení, zaměstnání, vztahy. Mohou nám zrušit či posunout autobus, kterým jsme dojížděli třeba do práce, zavřít obchod v obci, přeložit patchworkovou výstavu do jiného města.

A najednou je všechno jinak. Ten kousek okolního světa, který jsme si vypůjčili do světa svého, náhle chybí. S chybějícím keřem za plotem je to jednoduché. Buď si na nový výhled zvyknu, případně budu doufat, že tam třeba soused zasadí jiný keř, i když je to v tuto chvíli velice nepravděpodobné, nebo se ten průhled pokusím něčím zaclonit.

Jen mám teď potíž s tím, že jsem si na ten volný prostor na plotem už začala zvykat. A pak, co když to má být právě takhle? Co když něco udělám a zase se změní okolnosti a já zase budu vymýšlet, jak to změnit? Co když je nejlepší nechat věci plynout?

Dívám se na tebe, milý anděli, ale ty jako obvykle mlčíš a zlehka se pohybuješ ve větru a kousek od tebe stojí na zemi trpaslík v červeném oblečku.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...