Přeskočit na hlavní obsah

Oranžová hlava

 Ty víš, můj milý anděli, že ve skutečnosti s tebou mluvím denně. Dokonce několikrát; je úplně jedno, jestli na Tebe zrovna koukám z křesílka přes jezírko, nebo zrovna jedu autem. Jenže čím déle a důkladněji s tebou hovořím, tím méně se mi pak chce sednout a náš rozhovor zopakovat v počítači. Ideální by bylo, kdybych tam venku měla notebook nebo diktafon a všechno hned zapsala nebo alespoň namluvila. 

Dnes je to ale jiné. Dnes zemřela Oranžová hlava a i když jsem jí na zahradě zapálila svíčku bezpečně uzavřenou v lampičce, tak mi to stále nestačí.

O Oranžové hlavě jsem se letmo zmiňovala koncem května v "plusce" nazvané Šťastná rybička. Oranžovou hlavu jsem si vybrala v kádi na jaře před dvěma lety, protože byla krásně modrá, s tmavými skvrnkami a lehce oranžovou hlavou. Když jsem o "šťastné rybičce" psala,  v jezírku bylo shodou náhod dokonce sedm různě starých rybiček. Jenže letos je pro rybičky smolný rok, do zahrady dochází kočičí rybář a během krátké doby zmizely dvě starší červené rybičky. Nedlouho poté jsem si všimla u Oranžové hlavy drobného poranění na boku ve spodní třetině těla, nejspíš od kočičího drápu.

Nejdřív to vypadalo nevinně, ale časem se ranka začala zvětšovat. Bylo to v době, kdy se začínajícím létem zmizela naše obvyklá pravidelnost a poklid, a pokud se na pár dnů vrátila, tak jen proto, aby nám umožnila se trochu nadechnout před dalším vychýlením. Zvládala jsem jen znepokojeně sledovat zvětšující se ránu, i když rybička byla zatím čilá a hrnula se k jídlu, když jsem jim tam házela granulky obohacené o vitamíny. 

Sháněla jsem radu, co bych mohla pro Oranžovou hlavu ještě udělat a známí mi poskytli jakési modré sypání, které mám rozpustit v kýblu vody a rybičku tam na dva tři dny nechat léčit. Jenže jezírko je relativně malé, kryté můstkem a ve vodě je široce rozprostřený leknín. Navíc na hladině plavou malé zelené rostlinky, o kterých doufám, že kočkám znesnadní útoky na rybičky. A tak se mi Oranžovou hlavu nepovedlo ulovit, i když jsem se o to mnohokrát pokoušela. Už už jsem ji měla párkrát v podběráku, ale pak jsem s ním narazila do leknínového stvolu a rybka mi uplavala.

Musím přiznat, že časem jsem přestala přemýšlet nad tím, jak Oranžovou hlavu ulovit, abych ji mohla zkusit léčit, a začala jsem uvažovat nad tím, jak chytit a ukrátit jí utrpení, protože rána se stále zvětšovala. Šlo to skoro skokově. 

V posledním týdnu už se u jídla objevovala méně a když už, byla stále pomalejší. Vybledla oranžová hlava i modré tělo. Vídala jsem ji často u dna a nevěděla jsem, co udělat.

Dnes jsem byla u kamarádky a ještě než jsem po návratu šla nahoru domů, stavila jsem se (ostatně jako vždycky) na zahradě. Nakrmím rybičky, postříkám krmivo vitamíny, pro Oranžovou hlavu hlavně. Zaťukala jsem známý signál na můstek. Bleskově se objevily tři rybičky, Oranžová hlava chyběla, jako tomu často bývalo v posledních dnech. Snažila se ji zahlédnout mezi listy, ale marně. Než jsem odešla, potáhla jsem leknínový list, který ležel na hladině poblíž malého vodopádu. Pod ním se objevila Oranžová hlava. Po boku se sklouzla po plochém opukovém kameni, který leží na nádobě s filtrací. Zdálo se mi, že míří k jídlu a potěšilo mě to. 

Bylo moc horko a tak jsem šla domů, najedla se a na chvíli si lehla, byla jsem unavená. Později odpoledne jsem šla ven. Nakrmila kočky a šla si do zahradního domečku pro podsedák na křeslo. Už jsem se s ním vracela, když jsem viděla, jak se kousek od jezírka Mášenka s čímsi potýká, okolo seděly další kočky. Snad to nebude karásek, snad to nebude Oranžová hlava, snažila jsem se přemluvit realitu. Ale byla to ona, nehybná, mimo rány na boku nezraněná. Napadlo mě, že byla mrtvá už pod tím listem, že předtím s ní jen pohnula rozčeřená voda, a že ji kočky vytáhly už mrtvou.

Co teď, přece ji kočkám nenechám! Jednak aby se nenamlsaly a pak, vždyť je to Oranžová hlava! Tedy byla...

Utíkala jsem zpátky k domečku pro igelitové rukavice, jednou jsem rybičku sebrala, zabalila ji do ní, pak ještě do druhé. Zavázala a odnesla do popelnice. Pryč od koček. Pryč od sebe.

Moje Oranžová hlava! Věděla jsem, že umře, že se takové rány ve vodě nehojí. Možná jsem ani na tu léčbu v kýblu nevěřila. Nechtěla jsem ji zraněnou a vyděšenou vytrhnout ze známého prostředí, od ryb, na které byla zvyklá, a vystavit ji drastické léčbě. Možná jsem to ale udělat měla. Nevím.

A hlavně nevím, co mám dělat teď. Ona totiž jedna z těch na jaře koupených rybek, jediná z těch dvou, která přežila, ona totiž ta Zlatuška malá má na sobě ranku. Nejdřív to byla jen červená tečka ve zlatých šupinách, ale teď je stále větší. A tahle rybička je o hodně menší, než byla Oranžová hlava. Zatím hbitě připlouvá k jídlu, jakmile zaťukám na můstek. Zatím se vesele honí s tou zachráněnou šťastnou rybičkou, které jsme začali říkat Kašpárek.

Mám se pokoušet ji vylovit a dát ji do sklepa v kýblu s modrou vodou? Vydrží to vůbec? Nebo ji mám nechat ve známém prostředí a odevzdat vše přírodě?

Do zahrady letos docházejí mladí kocourci, Vídám je občas sedět u jezírka. Možná to jsou oni, kdo loví rybky. Ti kocourci, které chci nechat vykastrovat, až budou starší. Jestli do té doby nezmizí, jako zmizelo mnoho jiných předchozích kocourků. Jako zmizeli všichni, až na Kryšpína a Mášenku.

Mizející rybičky a kocourci. I to je moje zahrada.

Když jsem dnes odcházela domů, už byla skoro tma, i když na obloze probleskoval úzký srpek měsíce. Nikdy předtím jsem tak silně neprocítila, že Měsíc je podobenstvím smrti a obnovy života.

V jezírku jsou možná tři nové malé rybičky. Nejsem si jistá, jestli ještě stále, ale doufám. 

A Zlatuška? Tolik bych chtěla věřit, že má ještě šanci.

Co myslíš, můj anděli? Viď, že má. Prosím...





Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...