Přeskočit na hlavní obsah

Naděje nosí flanel

 Můj milý anděli, u nás na zemi se dějí věci! Zlo jménem Babiš loví své voliče ve vodách stále kalnějších a aby je získal, dal si s několika recidivisty schůzku v kavárně, která se jmenuje Al Capone. Nevím, zda tím organizátoři chtěli Babiše poctít, spíš je to kouzlo nechtěného, ale kdyby chtěl člověk vymyslet nějaký symbol pro tuto etapu Babišovy předvolební kampaně, asi by nemohl přijít na nic lepšího. Teď už jen čekám, kdy Babiš začne rozesílat do věznic motáky s příslibem amnestie  Možná s tím už začal,  výsledky z věznice na Pankráci i na Borech by tomu nasvědčovaly.

Ale nechme temnou stranu síly stranou, dnes bych s Tebou chtěla mluvit o té straně světlé a nadějeplné. A nejde jen o takovou naději, jako že třeba zavolá, nebo přijde. Jde o tu naději velkou, jaká člověka prostoupí jen párkrát za život. Poprvé jsem ji zažila jako malá holka v roce 1968. Přes nízký věk jsem ji vnímala silně a proto si ji také pamatuju, i ten děsný pád do beznaděje poté. Na další příliv naděje jsem čekala třicet jedna let, můj milý anděli, ale pak to stálo za to. Nikdy na ten pocit, na tu sílu nezapomenu. V prvních dnech po 17. listopadu byl v nás všech strach a obava z toho, že se všechno nějak zvrtne, že se probudíme ze snu, ale ta naděje, ta nám dávala křídla a zahřívala nám nohy na mrazivém Václaváku. A pak, později se to vše mlelo a houpalo a opoziční smlouva nám nakonec utáhla smyčku kolem krku a naděje se kamsi vytratila.

Další takovou silnou naději jsem potkala v roce 2013 v prezidentských volbách. Měla jméno Karel. Tehdy ale tuto naději mnoho lidí nerozpoznalo...

Ale teď, můj milý anděli, teď je to jiné. Naše naděje nosí flanel a jak mám možnost sledovat, začíná ji vnímat a přitakávat jí čím dál víc lidí. Tato naděje přivádí na náměstí lidi, kteří by možná ve 2. kole voleb ani volit nešli, kdyby se ta temná strana síly nevybarvovala stále víc a víc do úplné černoty. A také kdyby tu flanelovou naději nevzbuzoval člověk silný, pevný, klidný, věcný, se smyslem pro suchý humor. Člověk, který všude nebyl, všechno neudělal a nemá na úplně všechny telefon, ale dokáže si nechat poradit, dokáže s lidmi jednat i vyjednávat a dokáže spolupracovat dokonce i s bývalými soupeři ve volbách. Člověk, který během pár dnů dokázal lidem dodat sílu a chuť bojovat o to, aby v našem státě byl klid a řád, aby naším prezident byl někdo, na koho můžeme být hrdí, a hlavně někdo, kdo nás bude povzbuzovat k pospolitosti, ne k ukřivděnosti, závisti i nenávisti.

Naše naděje se jmenuje Petr Pavel. Jak jsem se dnes dočetla, k volbám chce jít přes 80 % voličů. To je velké číslo a zdá se, pevně tomu věřím, že většina z nich si vybrala stanu světla. To bezpochyby ví i ta temná síla, a tak můžeme očekávat další příliv špinavostí,  nesmyslných obvinění a další várku zastrašování a strašení vším možným. 

Neměli bychom si toho všímat jinak, než že nás to utvrdí v odhodlání jít volit ve 2. kole.

Volit světlo, volit budoucnost, volit naději. Zkrátka volit flanel.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vidět z lícu

 S končícím létem obvykle trochu ožívám a tak snad právě tento fakt mě donutil, můj milý anděli, abych s Tebou nemluvila jen v duchu. Jako obvykle, jako už dlouho. Totiž, jde o jednu paní, o jednu starší paní, se kterou jsem včera na fb viděla rozhovor. Paní byla účastnicí demonstrace na Václaváku, kterou svolal populista (a nácek) Rajchl, a na tu demonstraci přijela, protože naše vláda se prý chová k lidem hrozně. Šidí je a nepomáhá jim. Například její syn, je to prostě chudák. Má tři děti, hypotéku na dům a nedostal přídavky na děti ani žádné příspěvky.  Paní byla upřímně rozhořčená - a já nakonec také. Její syn má tři děti, pravděpodobně zdravé, protože kdyby nebyly, paní by to jistě zmínila. Tři zdravé děti, to je přece dar a požehnání. Kolik lidí jen děti mít nemůže, nebo je má postižené či vážně nemocné.  Její syn platí hypotéku, to znamená, že má s těmi dětmi kde bydlet. Že měl na začátek té stavby pozemek i nějaké finanční prostředky, že měl dost energie, sil a chuti pustit se

Víc než farářka

 Před pár dny vyšel rozhovor s Viktorií, výjimečnou farářkou Církve československé husitské. Viktorie se v něm otevřeně přiznává k tomu, že po letech nejasností našla sama sebe ve vztahu se ženou. Toto přiznání vzbudilo poměrně velký rozruch i mezi lidmi, kteří nejsou věřící a kteří náhle mávají tvrzením, že Viktorie se provinila proti Bibli, protože tam je homosexuální styk označen za hřích. Jenže já to vidím jinak, můj milý anděli. Farářka Viktorie dala svou otevřeností církvi velkou šanci. Věřící i nevěřící se ve svém protestu a odporu odvolávají na Bibli, ale co je to Bible? Bible je soubor vybraných textů, které se kdysi komusi (rozuměj vznikající mocenské církvi) hodily tzv. do krámu. A ty, které se církvi nehodily, ty jaksi zmizely. Ostatně, všechny ty texty nepsal Bůh, ale psali je lidé. A můžeme se jen dohadovat, jak bedlivě Bohu naslouchali a zda mu skutečně dobře rozuměli. Můj milý anděli, já věřím tomu, že Bůh stvořil všechny lidi. Stvořil tedy i homosexuály. Jsou také jeho

Láska a nenávist

  Můj milý anděli, už několik dní cítím smutek. Na facebooku člověka, kterého vážím, jsem četla něco hrozného. A nejen to. Představ si, oni to lajkovali lidé, kterých si také vážím a mám je ráda. Na té zdi byly omezené komentáře, tak jsem svou připomínku napsala na jiné místo, ale ona úplně zapadla. Celou dobu přemýšlím, zda na to nemám radši zapomenout, ale ono to nejde. Tak se tu s tebou o to musím podělit, třeba se mi uleví. Tak tedy, na té zdi bylo napsáno velkými písmeny a v barvě Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí! Chápeš to, milý anděli? Opravdu tam stála taková hrůza.  Napsala jsem k tomu někam, kde to bylo povoleno: Když to nejde tam, musím tady. Já si prosím nepřeju, aby Praha zvítězila nad naší vsí ve 2. kole. U nás zvítězil sice těsně Babiš, ale v součtu ho demokratičtí kandidáti zcela převálcovali. A protože ve 2. kole u nás vyhraje Pavel, pak by v Praze musel vyhrát Babiš, a to si nikdo z nás jistě nepřeje. Ten výkřik je sice vtipný, ale jen na první dobrou.