Přeskočit na hlavní obsah

Není člověk ten,

 aby se zavděčil všem. Říká jedno moudré přísloví a ty sám víš nejlépe, můj milý anděli, že je to pravda. A vůbec ani nemusí jít o lidi.

Když se u bytovky v druhé polovině července objevila Amálka a vzápětí se zabydlela na naší zahradě, urazilo to majestát Číčáků, jak hromadně říkám "královskému páru", tedy Mášenkovi a Malé. Začali sabotovat pravidelné do té doby pravidelné docházení na jídlo, dělali ofuky s tanečky a zahradou spíš jen procházeli. Občas to vypadalo, že se vše obrací k lepšímu, ale pak jsem zase viděla, jak Amálku obcházejí štítivě velikým obloukem, případně na ni Malá syčí.

A když teď Amálka onemocněla a já ji odnesla k nám domů, netrvalo ani den, a oba Číčáci se opět začali rozvalovat po křesílkách, mezi trvalkami, pod keři, a jejich docházka na jídlo se náramně zlepšila. Opět předvádějí své tanečky na kočičím krmítku a nechávají se hladit. Jejich dočasně vychýlený svět se vrátil na své místo.

Zatímco domácí Rozárce se právě vychýlil. Teď je to ona, která je uražená, zhrzená, naštvaná a zrazená, protože TO, co cítila v posledních dnech z koupelny, se najednou objevilo v JEJÍM domově. A navíc TO projevuje zájem o sblížení, chodí jejími cestičkami a do mističky určitě dostává něco onačejšího.

Kdybych dala na jednu či druhou (rozuměj vnitřní či venkovní) stranu, na její mínění, byla by Amálka na světě nadbytečná. Ale protože zjevně spadla odkudsi z nebe, stejně jako kdysi Rozárka, tak určitě nadbytečná není. A i když jsem se někdy na jaře rozhodla, že Rozárka je moje poslední domácí kočenka, protože až jednou nebude, budou mi stačit na péči a pro radost moje venkovky, tak jsem k další domácí kočce byla přistrčena hned dvakrát. Jednou zjevením se Amálky, podruhé jejím onemocněním.

Tak jo. Sice jsem dříve uvažovala nad kocourkem, když už tedy, nejlépe zrzavém, osud mi přistrčil do cesty další želvinku, Leží teď na metr ode mě a spí. A Rozárka? Ta je jako vždy večer u pánečka a když jsem tam nakoukla, nastrčila mi k pohlazení bříško. Tak je to snad na dobré cestě, milý anděli, alespoň doufám.

Ale pro jistotu prosím, přimluv se tam někde nahoře za nás. Abychom to všichni zvládli a abych se nakonec přece jen zavděčila všem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...