Přeskočit na hlavní obsah

Holínky, kam se jen poděly?

 Po včerejším horkém dni, kdy teploměr vystoupal dokonce jednu dvě čárky přes 35 stupňů, je dnešní déšť jako balzám pro mou duši i pro zahradu, pro přírodu. Já vím, můj milý anděli, že máš úplně mokré vlasy, ale neboj, zase ti uschnou. Protože odpoledne má být opět teplo a slunečno.

Léto, jak má být, píší mi někteří přátelé na facebooku pod příspěvky, ve kterých lamentuju nad vedrem. A já oponuju tím, že léto (stejně jako zimu), jak má být, si pamatuju z dětství. Čekávali jsme na to, až se v rybníku trochu prohřeje voda a až bude dost teplo, abychom se mohli jít koupat.  Zato na houby jsme chodili i několikrát týdně a pláštěnky s holínkami byly naším častým oblečením. Někdy jsme měli na sobě i modré tepláky, tenké či tlusté, a k tomu teplákové bundy na zip, jindy byly pod pláštěnkou jen trenýrky a tričko. A často jsme měli na nohou červené či černé holínky.

Ty byly nezbytné, abychom se mohli brodit strouhou, potokem či loužemi. Nebo krajem rybníku. Pravda, někdy byla voda zrádná a z kroku na krok náhle hluboká, takže do holínek nateklo vrchem. A někdy se voda dovnitř hrnula trhlinou v podrážce či někde ve výši kotníků, kterou jsme získali nejspíš někde v lese.

Když jsem jako malá holka jezdila na letní tábory, holínky na dně kufru nesměly nikdy scházet. Úplně stejně jsem je balívala na tábory svým dětem. A když k nám na vesnici začala jezdit vnoučata, říkala jsem našim velkým dětem, ať svým malým dětem zabalí s sebou holínky. A hle, ukázalo se, že žádné z vnoučat holínky nemá. Nepotřebují je. 

Dlouho jsem si myslela, že je to proto, že dnes neprší tolik jako kdysi, kdy na jaře, v létě i na podzim dokázal déšť padat z nebe den za dnem, třeba i celý týden. Teprve nedávno mě napadlo, že je to nejspíš jen půlka pravdy. Že my jsme chodívali ven i dešti. Jen teď nevím, zda to bylo proto, že jsme tolik chtěli být venku, nebo že nás z domova ven dospělí vyháněli, nebo zda nám prostě nic jiného nezbývalo, když toho deště bývalo mnohem víc, než je dnes.

Já holínky mám. Jsou uklizené v zahradním domečku a jednou mi přes zimu jakási myš ujedla kus vložky do boty. Ale nosívám je málo. Občas do lesa, když je na podzim vzácně hodně mokro. A když prší, jdu ven bosky, nebo si nazuju crocsky. To úplně stačí.

Ale možná, kdybych tu měla v dešti strouhu plnou vody, jako bývala kdysi u babičky, zase bych si ty holínky obula a chodila vodou. Jako tenkrát. Když jsem byla ještě malá a když tak krásně pršívalo.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíž...

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni ...

Chyby dělají člověka

 Můj milý anděli, naposledy jsem naše rozmlouvání zapsala ještě předtím, než jsem tě na zimu uklidila domů. A protože letos jaro letos začalo přicházet hodně brzy, tak už jsi od půlky února zpátky na svém místě. A jako každý rok máš nové vlasy z ovčích česanců. Ale ono je jedno, kde vlastně zrovna jsi, protože já s tebou rozmlouvám denně. A občas si i říkám, že tohle určitě musím zapsat. Pro sebe, abych to nezapomněla, a možná i pro někoho jiného. Jenže s tím je potíž, protože čím jsem starší, tím silnější mám pocit, že lidské zkušenosti jsou nepřenositelné a že je troufalost s těmi vlastními lidi zatěžovat. Ale tohle téma mi leží v hlavě několik měsíců a zrovna před pár dny jsem ho potkala na facebooku, tak si říkám, že bych to naše rozmlouvání tentokrát zapsat mohla. To o chybách. Chyby jsou něco, co nám dokáže hodně komplikovat život. Tím, že je děláme, samozřejmě, ale ještě mnohem víc tím, jak se k nim stavíme, jak je nepřijímáme, jak se jich bojíme. Přitom chyby jsou něco, co ...