Přeskočit na hlavní obsah

Chaloupko, vchodem ke mně! Ke mně!

 Omlouvám se, můj milý anděli, jestli jsem tě teď zmátla a navnadila na pohádku. Kdepak, žádná nebude. To mi jen zaznělo v hlavě, když jsem se zase zlobila na střídání času, protože mi přináší potíže. Bohužel se to v posledních letech týká i toho "hodného " podzimního posunu. A to přesto, nebo možná právě proto, že nechodím do práce. Hned ti to vysvětlím.

Tak s tím jarním střídáním to býval skutečně velký kříž, dokud jsem chodila do práce. Když už to zjara vypadalo lépe se vstáváním, protože už začínalo být světlo, najednou jsem se zase budila za tmy. Za tmy jsem šla ven se psem a pak vyjížděla do práce v pološeru a v chladu. Odpoledne to v tu dobu žádný velký přínos nebyl, protože paneláková zahrádka ještě spala a na nějaké trajdání venku bylo navečer ještě chladno. Problém s večerním dlouhým světlem nastal později. Těžko se dětem vysvětlovalo, že mají jít spát, když slunce ještě nezapadlo. Ten dlouhý večer se mi ve městě zdál zbytečný, málokdo pobýval venku po osmé večer.

To posun na podzim byl mnohem lepší. Přidal hodinu spánku a ráno dřívější rozednění. Z práce jsem jela ještě za světla a že pak byl dříve soumrak, to mi vůbec nevadilo. Protože zahrádka už šla zase spát a venku fičelo, často pršelo (ano, milý anděli, i takovou dobu pamatuju) a vůbec bylo venku nevlídno, jak už tak pozdě na podzim a v zimě bývá.

Teď už jsem několik let na venkově a doma. Tudíž by se dalo říct, že mi žádné střídání času vadit nemůže. Ale ono vadí. Je pravda, že na jaře můžu tmu dospat, ale pak vstávám podle oficiálního času později a vnitřní hodiny protestují. Jako by mě nutily klopýtat za časem, který je o hodinu napřed. Večer je sice déle vidět, ale zahrádka spí a je chladno - no však už jsem ti to říkala. V létě pak je problém s ukládáním už ne dětí, ale vnoučat. A při posezení venku mi často chybí tma. Když si chci užít dlouhý letní soumrak, tak než se dočkám tmy, je spousta hodin. A mně pak chybí kus večera doma, který potřebuju naplnit některými činnostmi, abych pak taky mohla někdy usnout.

Největší potíže jsem ale začala mít na podzim. Koncem října, před posunem času, slunce vychází někdy kolem tři čtvrtě na osm. Když je zataženo, o půl osmé je téměř tma. A pak najednou střih a skok, náhle se rozednívá před sedmou a pokud je jasno, je denní světlo (zdánlivě) nesmyslně brzy. Co proboha mám dělat třeba v půl sedmé, když je v bytě ještě chladno a venku ještě víc? Tělo odmítá opustit vyhřátý pelíšek a tak si poleží a všechno se tím naruší, protože tělo má pak hlad o hodinu dřív, než říkají hodiny. A odpoledne je to taky na houby, protože najednou je už o půl čtvrté chladněji a slunce zapadne někdy po půl páté. 

Všechno se děje hrozným skokem, je to střihové a já ostře střihové věci špatně snáším, protože mi dokážou vyvolat až nauzeu nebo migrénu.. A stejně je to s tím střídáním času. Vždycky mám hrozně dlouho silný pocit nesouladu, doprovázený jmenovanými fyzickými obtížemi. Ty se sice časem zmírní a pak pominou, ale pocit nesouladu přetrvává. Je to vlastně úplně stejné, jako když je na podzim dlouho výrazné teplo. Ne že bych toužila po podzimních plískanicích a zimě; líbilo se mi třeba, jak letos dlouho všechno kvetlo a ještě kvete, ale současně mi to letošní nadprůměrné teplo v podzimních měsících přineslo dlouhou sérii migrén a nevolností.

Já vím, můj milý anděli, že pláču na špatném hrobě, ty s tím nejspíš nic udělat nemůžeš, jen nad naší lidskou pomateností můžeš vrtět hlavou. Ale řekni mi, komu si asi tak můžu postěžovat, když ne tobě? A vůbec, jednou jsi můj anděl číslo 14, tak doufám, že se ti třeba někdy povede, spolu s ostatními anděli něco udělat proto, aby se ten čas pořád tak neotáčel jako ta chaloupka Baby Jagy. 

Komentáře

Okomentovat

Děkuji vám za návštěvu i za vaše komentáře. Vave

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejnudnější obchoďák

 Můj milý anděli, dnes mám pocit, že jsem taky skoro něco jako anděl. No posuď sám. Přes včerejší burčákový exces jsem se rozhodla nevzít slovo zpět a vyrazila jsem s Vaškem na dávno slibovaný „výlet“ do nového, údajně největšího autobazaru široko daleko. Není to daleko od nás, o to ale nejde. Hloubku mé lásky a oddanosti k manželovi může pochopit a docenit jen ten, kdo podobně jako já rozeznává auta výhradně podle barvy a dělí je maximálně na osobáky a náklaďáky. Když jsme pro mě před víc než třemi desítkami let kupovali první, samozřejmě ojeté auto, jediný můj požadavek byl, aby bylo červené a mělo rádio. Ten první požadavek byl myslím důsledkem příběhů o Krtečkovi, které jsem sledovala v dětství, ten druhý pak výrazem mé zastydlé pubertální touhy žít západním způsobem života. Když jsme kupovali naše poslední auto, chtěla jsem hlavně, aby jezdilo, a mým tajným snem byla automatická převodovka, protože v mém drahém Gécovi šla špatně zpátečka a já měla potíže s pravou rukou. Díky š

"Nečekaným vítězem povodní je ministr Válek"

  Ano, takto hloupě nazval svůj komentář na Seznamu Martin Caban. Jako by snad povodně byly politickým kolbištěm, jako by snad povodně byly zbraní, kterou lze bojovat a s její pomocí v politickém souboji zvítězit.  Když jsem si titulek přečetla, neudělalo se mi dobře, všechno se ve mně sevřelo. Zase jsem byla zpátky v časech, kdy jsem denně slýchala o třídním boji a vítězství pracujícího lidu, o vítězství dobra, rozuměj socialismu po celém svět. O vítězství dobra, v jehož jméně byli lidé trestání, zavíráni a zabíjeni. Ne, samozřejmě, tak daleko to dnes nejde. Ale musím myslet na to, že slova vždy připravovala půdu pro činy  a ta slova jsou na naší politické scéně čím dál častěji militantní a ještě militantnější. Bojujeme za vás, zaznívá prostorem, porazíme je, zvítězíme, zatrhneme jim to, nandáme jim to... Kdy a proč se začala taková slova zase objevovat? Od koho? V roce 1989 skončila totalita a prostor dostala demokracie. Demokracie, která podle mě neznamená, že všichni dostanou všech

Anděl číslo 14

Jednoho dne mi začalo u plotu naproti mému křesílku něco chybět a to něco byl anděl. Hledala jsem ho na internetu, andělé jsou přece všude, a taky jsem ho tam našla. Jmenuje se Anděl číslo 14 a pochází z Atelieru Petrlenka. Anděl, který se narodil zjevně pro toto místo a pro mě. Kdysi jsem občas psávala Sally nebo prezidentovi. Pohříchu tomu socialistickému, ale jiný tehdy nebyl k mání, Ostatně, bylo to jen v duchu a určitě je to už dávno promlčeno. Mé dopisy bývaly dlouhé, spletité, s mnohými odbočkami a podrobnostmi, a psávala jsem je i několik dnů, dokud jsem se ze svých hříchů, nejistot, křivd, trápení a ústrků nevypsala. Později jsem stejně dlouze mluvila s tátou nebo s mou první fenkou Píďou, kteří mě neviditelně doprovázeli, kdykoli jsem je potřebovala. Až o hodně později jsem si uvědomila, že vlastně hovořím sama se sebou. Dělám to čím dál častěji. Možná je to tím, že můj čas je už svobodný. Možná je to zahradou, ve které často sedávám a vedu dialog sama se sebou i s okolním sv